Amerika'da bir öğrenci okulda yürütülen 'distopik' trans tuvalet uygulamasına ve zamir politikalarına karşı dava açtı

ABD'nin Virginia eyaletinin en büyük ve en zengin ilçelerinden Loudoun ve Fairfax ilçeleri, LGBT ideolojisini desteklemeleri nedeniyle çok sayıda tartışmayla karşı karşıya kaldı.
Amerika'da bir öğrenci okulda yürütülen 'distopik' trans tuvalet uygulamasına ve zamir politikalarına karşı dava açtı


Kaynak: washingtonstand.com
Erişim tarihi: 08.03.2024

Ülkenin en büyük ve en zengin ilçelerinden Virginia'nın Loudoun İlçesi ve Fairfax İlçesi, LGBT ideolojisini desteklemeleri nedeniyle çok sayıda tartışmayla karşı karşıya kaldı.

Mayıs 2021'de, Loudoun County'deki Stone Bridge Lisesi'nin kızlar tuvaletinde bir genç kız, kendisini "akışkan cinsiyet" olarak tanımlayan etekli bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradı. Dava açıldıktan sonra, trans olduğunu iddia eden çocuk farklı bir okula taşındı ve burada da kızlar tuvaletini kullanmasına izin veren benzer bir okul politikası kapsamında başka bir kıza cinsel tacizde bulundu.

Washington Stand'ın haberine göre ayrıca Aralık 2022'de Loudoun County Devlet Okulu (LCPS) yetkilileri, "trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek öğrenci tarafından kız öğrencilere karşı kızlar tuvaletinde ve boş bir sınıfta gerçekleştirilen iki cinsel saldırıyı örtbas etme” girişimiyle suçlandı. Kasım 2023'te, Virginia okul politikaları ve diğer eyaletlerdeki benzer politikalar, öğrenci yürüyüşleri ve protestolarla karşılandı.

Ancak büyük tepkilere rağmen, okullar transgender ideolojisine öncelik veren politikalar oluşturmaya devam ediyor. Örneğin Fairfax County Devlet Okulları (FCPS), ilk olarak Ekim 2020'de (Nisan 2022'de güncellenen) 2603 sayılı Yönetmeliği kabul ederek öğrencilerin "cinsiyet kimliğine uygun" banyoyu veya soyunma odasını kullanmasına izin verdi ve öğrencilerin trans kimlikli öğrencilere "öğrencinin kalıcı öğrenci kaydında kaydedilen isim ve cinsiyetten bağımsız olarak seçtikleri isim ve cinsiyet zamiriyle" hitap etmesini zorunlu kıldı. (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Trans olduğunu iddia eden kişiler kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait zamirlerin kullanılmasını talep eder.)

Ancak bu hafta, muhafazakar bir sivil toplum kuruluşu olan America First Legal (AFL), trans tuvalet ve trans zamir politikalarının Roma Katolik inançlarına aykırı olduğunu söyleyen bir lise son sınıf öğrencisi adına Fairfax County Devlet Okulları (FCPS) aleyhine dava açtı.

Öğrenci AFL'ye bu yönetmeliklere uymanın kendisini "yalan söylemeye zorladığını" söyledi. Bu nedenle, dava özellikle bölgenin "cinsiyet ve din temelinde kız öğrencilere karşı ayrımcılık yaptığını ve Virginia anayasası uyarınca ifade özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini" vurguladı.

Transgenderizm
Okullarda yürütülen transgenderizm dayatması tepkilere neden oluyor.

AFL kıdemli danışmanı Ian Prior Salı günü yaptığı açıklamada: "Fairfax County Devlet Okulları, politikalarının ve düzenlemelerinin Virginia Anayasasının dini inançlar, ifade ve cinsiyet ve dini inançlar temelinde hükümet ayrımcılığına karşı korumalarını geçersiz kılabileceğine inanıyor gibi görünüyor. Fairfax County Devlet Okulları’nın, konuşma, inanç ve davranışlarda uyumluluk talep eden devlet onaylı bir ideolojiyi uygulayabilmek için öğrencilerinin anayasal haklarını feda etmeyi bırakmasının zamanı çoktan gelmiştir." ifadelerini kullandı.

Dava ayrıca yönetmeliği, öğrencilerin gerçekliği inkar eden bir gündeme bağlı kalmalarını gerektirdiği için "distopik" olarak nitelendirdi. "FCPS - ve Amerika'daki tüm okullar - Amerika'nın gelecek nesillerinin zararına olacak şekilde, sınıf içinde ve dışında radikal toplumsal cinsiyet ideolojisi telkinine ve devlet zoruyla konuşmaya öncelik vermiştir. America First Legal bu korkunç endoktrinasyon planına göz yummayacaktır ve okul bölgesini sorumlu tutmak için FCPS'yi mahkemeye vermekten gurur duymaktadır." denildi.

Aile Araştırma Konseyi Eğitim Çalışmaları kıdemli üyesi olan ve şu anda Fairfax County'de ikamet eden Meg Kilgannon ise şu yorumu yaptı: "Eski bir FCPS velisi ve mevcut bir vergi mükellefi olarak, bu öğrenciye dik durduğu için ve America First Legal'a ise bu davayı açtığı için minnettarım."

Kilgannon sözlerine şöyle devam etti: "FCPS cinsiyet kimliği yolunda ilerlemeye başladığında, birçok ebeveyn ve bölge sakininin endişeleri vardı ve biz de bu endişeleri dile getirdik. Ancak ilçedeki ezici çoğunluğa sahip ilerici oy tabanının toplumsal cinsiyet ideolojisine karşı muhalefeti hoş görmeyeceği açıktı. Öğrencilerin toplumsal cinsiyet konularında şikayet etmemeleri ve hatta soru sormamaları için yapılan baskı çok güçlüydü ve hala da öyle."

Kilgannon, bu alanda daha önce de "zamirleri kullanmak istemeyen ya da bu gündeme çeşitli şekillerde karşı çıkan öğretmenler" tarafından açılan davalar olduğunu açıkladı. Bu nedenle, "bu cesur öğrenci ve ailesi için, nihai başarının yanı sıra bu süreç boyunca huzur ve güce sahip olmaları için" dua istedi. "Bu dava, bir sınıf arkadaşını hayatının büyük bir bölümünde tanıdığı halde, o kişiyi karşı cins zamirleriyle çağırmak ya da olmadığı cinsiyettenmiş gibi davranmak zorunda kalan öğrencilerin büyük çoğunluğuna ve özel alanlarında erkekleri istemeyen kızlara ses verecektir."

Kilgannon sözlerini şöyle tamamladı: "Toplumsal cinsiyet ideolojisi herkesin çok fazla şey yapmasını gerektiriyor - hepimiz buna katılmak, onaylamak ve teşvik etmek zorundayız, aksi takdirde zorba, transfobik ya da daha kötüsü olarak adlandırılacağız. Bunun gibi davalar ise bu kötülüğü geri püskürtmenin harika bir yolu."