Amerika'da bir lisenin tenis koçu trans sporcuların kızlarla yarışmasını protesto etmek için istifa etti

Amerika'nın Oregon eyaletinde bir lisenin kız tenis koçu, trans öğrencilerin kızlarla yarışmasına izin verilmesini protesto etmek amacıyla istifa etti.
Amerika'da bir lisenin tenis koçu trans sporcuların kızlarla yarışmasını protesto etmek için istifa etti

Erişim tarihi: 31.01.2024
Kaynak: fox28savannah.com

Oregon'da bir lisenin kız tenis koçu, trans öğrencilerin kızlarla yarışmasına izin verilmesini protesto etmek amacıyla istifa etti.

Canby Lisesi'nin üniversite takımını yöneten Dave Brown, biyolojik olarak erkek olan trans kızların biyolojik olarak kız olan sporcularla yarışmasını artık desteklemeyeceğini belirtti.

Brown yaptığı açıklamada, "Eşim ve ben lisemizdeki kız ve erkek tenis baş antrenörlüğü görevlerimizden istifa ettik," dedi. "Sonunda öyle bir noktaya geldim ki, erkeklerin kızlarla tenis oynaması yüzünden istifa etmek zorunda kaldım."

1.090'dan fazla tenis ve basketbol maçında 667 galibiyet ve 423 mağlubiyet elde eden koç, rekabetteki bu karışık durumun "her anlamda yanlış" olduğunu savundu.

Brown, "Erkeklerin kız sporu yapmasını desteklemeyeceğiz," diye ifade etti. "Bunlar kız değil. Bunlar kız olduklarını söyleyen erkekler. Kız sporu yapıyorlar sonra tekrar erkek sporu yapmaya başlıyorlar. Tek yapmaları gereken şey ise bölge ofisinde evrakları değiştirmek."

Brown, trans sporcuların kadınlarla oynamasına izin vermenin "tehlikeli" ve "yanlış" olduğuna inanıyor.

Trans sporcu
Lise tenis koçu Dave Brown, trans sporcuların kızlarla yarışmasını protesto etmek için istifa etti.

"Soyunma odasında kızların antrenman ya da maç için hazırlanmalarını izleyen erkekler var. Bir kızın böyle bir şeye katlanmak zorunda kalması sizce ne kadar doğru?" diye sordu. "Beş ya da altı yıl önce birinin hapse girmesi için yeterli görülen şey artık liselerde ve ortaokullarda kabul edilebilir halde. Bir kızın bundan korkmak zorunda kalması ama hiçbir şey söyleyememesi kesinlikle çok yanlış."

Brown bir çocuğa asla "yalan söylemeyeceğini" ve bir "öncü" olduğunu söylediği eşini destekleyeceğini açıkladı. Her kız çocuğunun yetişkinlerden "doğru olanı yapmalarını" ve onları korumalarını beklediğini söyledi.

"Artık kız çocuklarını korumuyoruz’’ dedi. "Erkeklerin ya da erkek çocuklarının bu sporlarda oynamasına izin veriyoruz."

Brown Instagram'da istifa etmenin zor bir karar olduğunu açıkladı.

"Koçluk yapmayı seviyorum ve bu kızlarla çalışmanın her anından keyif aldım. Ancak hayallerinin yıkılmasına ve fırsatlarının ellerinden alınmasına daha fazla seyirci kalamam" yazdı. "Yapılan tüm çalışmalar göz ardı edilirken artık sessizce duramam. Kadınların fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal sağlığını riske atan politikaları destekleyemem."

Eski bir Kentucky Üniversitesi yüzücüsü olan ve o zamandan beri kadın sporları savunucusu haline gelen Riley Gaines, Brown'ın kararını destekledi.