Amerika'da bir çift, trans olduğunu iddia eden oğullarına kız ismiyle hitap etmedikleri için soruşturmayla karşılaştı

Amerika'nın Indiana eyaletinde bir çift, trans olduğunu iddia eden çocuklarının seçtiği isim ve cinsiyet zamirlerini kullanmayı reddetmeleri üzerine çocuklarının çocuk koruma hizmetleri tarafından alınmasının ardından Yüksek Mahkemeye başvurdu.
Amerika'da bir çift, trans olduğunu iddia eden oğullarına kız ismiyle hitap etmedikleri için soruşturmayla karşılaştı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 21.02.2024

Amerika Birleşik Devleti’nin Indiana eyaletinde bir çift, trans olduğunu iddia eden çocuklarının seçtiği isim ve cinsiyet zamirlerini* kullanmayı reddetmeleri üzerine çocuklarının çocuk koruma hizmetleri tarafından alınmasının ardından Yüksek Mahkemeye başvurdu.

Katolik olan Mary ve Jeremy Cox çifti, çocuklarının transseksüel olma kararını onaylamadıkları ve bunun Hıristiyan inançlarıyla çeliştiğini söyledikleri için Indiana yetkilileri tarafından soruşturmaya uğradı. Mary ve Jeremy Cox, yüksek profilli hukuk mücadeleleri öncesinde 'Bu her ebeveynin korktuğu şeydir' dedi.

Eyalet soruşturmasının tamamlanmasının ardından, Indiana Çocuk Hizmetleri Departmanı'nın Mary ve Jeremy'ye yönelik istismar iddialarının asılsız olduğuna karar verdiği bildirildi. Ancak devlet yine de transseksüellik konusundaki bu anlaşmazlığın çocuk için üzücü olduğunu savundu. 2021 yılında, çocuk yaklaşık 15 yaşındayken alındı ve başka bir eve yerleştirildi. Cox'ları temsil eden avukat Lord Windham Fox News'e yaptığı açıklamada, "Dini inançları nedeniyle bir çocuğu sevgi dolu ebeveynlerinden uzak tutmak -ki devlet ortada bir istismar ya da ihmal olmadığını kabul etmiş olsa dahi- yanlıştır ve yasalara aykırıdır" dedi.

"Mahkeme bu davayı ele almalı ve diğer eyaletlerin ideolojik anlaşmazlıklar nedeniyle çocukları ellerinden alamayacağını açıkça ortaya koymalıdır.” diyen avukat, "Eğer bu Indiana'da olabiliyorsa, her yerde olabilir.” diye ekledi.

Çiftin oğlan çocuğunun 2019 yılında kız olduğunu iddia ettiği bildirildi. Cox'lar, cinsiyetin değişmezliğine ilişkin dini inançları nedeniyle çocuğa onun istediği isim ve cinsiyet zamirleriyle hitap etmeyi reddetti.

Trans
Amerika'da bir çift, trans olduğunu iddia eden oğullarına kız ismiyle hitap etmedikleri için soruşturmayla karşılaştı.

Çocuk Hizmetleri Departmanı, çocuğun fiziksel ve zihinsel durumunun, kendisine tercih ettiği zamirlerle hitap etmeyen ebeveynleri tarafından tehlikeye atıldığına dair iddialara ulaştı. Çocuğun trans olma isteği nedeniyle sözlü ve duygusal istismara uğradığı iddia edilen raporlar sunuldu. Ancak Cox'lar bu iddiaları reddediyor.

Indiana Başsavcılığı ise devletin çocuğu ailesinden almasının nedeninin çocuğun transseksüel olması konusundaki anlaşmazlıktan kaynaklanmadığını savundu. 

Başsavcılık, "Bu daha ziyade çocuğun beyin ve kemik sağlığını tehlikeye atan ve dilekçe sahiplerinin iki yıl boyunca etkili bir şekilde ele alamadığı ciddi bir yeme bozukluğu olduğu için alınan bir karardı" dedi.

2021'de Indiana yetkilileri çifti soruşturdu ve çocuğu toplumsal cinsiyet ideolojisini destekleyen bir eve yerleştirdi. Cox'lar davalarını mahkemeye taşıdılar ve burada çocuğun aileden uzaklaştırılması ve ziyaret haklarının kısıtlanması kararı onandı.Temyiz Mahkemesi de uzaklaştırma kararını onadı. Dava şimdi Yüksek Mahkeme'ye gidebilir.

"Oğlumuzu seviyoruz ve ona bakmak istiyoruz, ancak Indiana eyaleti onu evimizden uzaklaştırarak ve onunla cinsiyet hakkında konuşmamızı yasaklayarak bu fırsatı elimizden aldı.” diyen aile, "Yargıçların davamızı kabul edeceğini ve diğer ebeveynleri bizim yaşadığımız kabustan koruyacağını umuyoruz" diye ekledi.

*İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Kendi cinsiyetinden olmadığını iddia eden kişiler kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait veya cinsiyet belli etmeyen zamirlerin kullanılmasını talep eder.