Alabama uzay kampında bir trans çalışanın kızlara ait tuvalet ve duş alanlarını kullanması ebeveynleri alarma geçirdi

Cumhuriyetçi milletvekilleri ve endişeli ebeveynler, kendini 'erkeksi uzay queeri' olarak tanımlayan trans çalışanın kızlara ait tuvalet ve banyo alanlarından çıkarılmasını istiyor.
Alabama uzay kampında bir trans çalışanın kızlara ait tuvalet ve duş alanlarını kullanması ebeveynleri alarma geçirdi


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 15.03.2024

Cumhuriyetçi milletvekilleri Alabama'daki bir uzay kampının harekete geçmesini ve kampa katılan çocukların ebeveynleri ise esas cinsiyeti erkek olan trans koridor gözetmeninin kızların duş odasına girmesi konusunda alarm veriyor.

Senatör Tommy Turberville, Huntsville'deki ABD Uzay ve Roket Merkezi'nde (USSRC) çalışan ve geçmişte sosyal medyada cinsel içerikli paylaşımlarda bulunduğu bildirilen bir trans personel hakkında endişelerini dile getiren politikacılar arasında yer alıyor.

Alabama GOP kongre üyesi Dale Strong ise, trans çalışanın kendisini 'erkeksi uzay queeri' olarak tanımlayan ve Huntsville kampında çalışan Molly Bowman olduğunu belirten bir makalenin bağlantısını paylaştı. Kamp, apolitik olduğunu ve personelin geçmiş kontrollerden geçtiğini, güvenliğin her şeyden önemli olduğunu ve suistimal iddialarının araştırıldığını söylüyor.

Tartışma, toplumun kişinin seçtiği “kimliği” kabul etmesi gerektiğini söyleyen trans aktivistler ile esas cinsiyeti erkek olan transların kadınlara özel alanlardan uzak durması gerektiğini söyleyen milyonlarca Amerikalı arasındaki gerilime dikkat çekiyor.

Alabama kongre üyesi Robert Aderholt, uzay kampı katılımcılarının endişeli ebeveynlerinin 'onları potansiyel olarak tehlikeye atabilecek durumlar' hakkında kendisiyle temasa geçtiğini ve bu endişeleri kamp yetkililerine ilettiğini söylüyor.

Aynı zamanda bir Cumhuriyetçi olan Senatör Turberville, uzay kampını çocuklar için güvenli bir yer olarak kalmaya ve günümüzün ilerici gündemine boyun eğerek bilimsel mükemmellik konusundaki itibarını kaybetmemeye çağırıyor. 

Kamptaki çocukların ebeveynleri ise endişelerini internet üzerinden paylaştı. Bir veli, kızları tarafından onlar üstlerini değiştirirken bir adamın duş/banyo alanına girdiğini ve gençlere acele edip giyinmelerini söylediğini anlattı. Veli: "Bu durumdan çok rahatsız oldum." dedi.

Veli: "Sadece bununla da sınırlı değil. Kızım bunun yoğun bir şekilde teşvik edildiğini söyledi. Ayrıca trans öğrencilerin geceleri kız katlarında dolaşmasına da izin veriyorlarmış.” diye ekledi.

Transseksüel
Alabama Uzay Kampında çalışan Molly Bowman isimli transseksüelin kızlar tuvaletini ve banyosunu kullanması tepkiye yol açtı.

Clay Yarbrough isimli veli, kızının planlandığı gibi önümüzdeki hafta uzay kampına katılmasına izin vermeyeceğini çünkü bir transın takım lideri ve kız yatakhanelerinde koridor gözcüsü olduğunu söyledi. Kamp yetkililerini eleştiren Yarbrough: "Bu, kadın olduğunu iddia eden bir adam ve buna izin veriyorlar" dedi.

Owens Cross Roads'tan endişeli bir baba ise 'geceleri koridorlarda yalnız başlarına kalmalarına izin verildiğini' söyledi. Facebook'ta paylaşım yapan baba: “Bu söylenti değil, doğrudan Uzay Kampı Başkan Yardımcısı ile konuştum ve kendisi bunun doğru olduğunu teyit etti.” diye yazdı.

Ebeveynler ayrıca @Novacadabra isimli X hesabından, Bowman'ın “cinsiyet kimlikleri” hakkında cinsel yorumlarda bulunduğunu gösteren paylaşımlar yaptı. Bowman bu yazılarda penisi olan bir kız yerine vajinası olan bir erkek olmayı dilediğinden bahsediyordu. Ayrıca 'penis ona süper disfori verdiği için cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak istediğini' söylüyordu. Bir başka gönderide ise Bowman'ın kendisini 'erkeksi uzay queeri' olarak tanımladığı bir fotoğraf yer alıyordu. Fotoğraflar Bowman'ın erkekten kadına cinsiyet değiştirme sürecini ve sık sık saç rengini değiştirmesini içeriyordu. Görünüşe göre karşı cins hormon ilaçları alıyor ve göğüsleri büyüyordu. 

Uzay kampı ise, sosyal medyada dolaşan ‘söylentiler’ hakkında uzun bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Uzay Kampı öğrencilerinin emniyet ve güvenliğinin bir numaralı önceliğimiz olduğu konusunda velileri, öğretmenleri ve kamuoyunu temin etmek isteriz" denildi. “Her türlü suistimal iddiası çok ciddiye alınmaktadır. Bu vakadaki gerçekleri tespit etmek için çalışıyoruz, ardından uygun adımları atacağız.” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu kamp, NASA'nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi'nin yanında yer alıyor ve kurulduğu 1982 yılından bu yana bir milyondan fazla öğrencinin uzay araştırmaları hakkında bilgi edinmesine yardımcı oldu.