ABD ordusundaki trans askerlerin sayısı 2020'den bu yana iki katına çıktı

Vergi̇ mükellefleri̇ ordudaki transların ci̇nsi̇yet deği̇şti̇rme ameli̇yatları ve tedavi̇leri̇ i̇çi̇n 26 mi̇lyon dolar harcadı
ABD ordusundaki trans askerlerin sayısı 2020'den bu yana iki katına çıktı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 03.05.2024
Yayınlanma tarihi: 02.05.2024

Resmi kayıtlara göre, Pentagon 2020'den bu yana trans askerlerin cinsiyet değiştirme ameliyatları ve tedavileri için 26 milyon dolardan fazla harcama yaptı.

DailyMail.com tarafından elde edilen verilere göre, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) yaşayan ABD ordu personelinin sayısı bu süre içinde iki katına çıkarak yaklaşık 1.800'den 3.700'e yükseldi.

Geçtiğimiz üç yıl içinde, Amerikan vatandaşının ödediği vergilerin 17,5 milyon doları trans hizmet personeline yönelik psikoterapiye harcanırken 1,5 milyon doları karşı cinsiyet hormon ilaçlarına harcandı.

Ayrıca 7,6 milyon dolar da cinsiyet değiştirme ameliyatları için finanse edildi. Bu ameliyatlar arasında, işe alınan bir kişiyi daha erkeksi ya da kadınsı hale getirmek için yapılan yüz düzeltmelerinin yanı sıra göğüslerin ve cinsel organların alınması ya da oluşturulması operasyonları da bulunuyor.

ABD Askeri Sağlık Sistemi, TRICARE sağlık planları aracılığıyla aktif görevdeki 9.6 milyon hizmet üyesine, emekliye ve ailelerine bakım sağlamak için yılda yaklaşık 50 milyar dolar harcıyor.

Silahlı kuvvetlerdeki transların toplam sayısı bilinmiyor, çünkü muhtemelen hepsi tedavi görmedi. Ancak DHA sözcüsü Peter Graves'e göre, geçen ay itibariyle 3.700 aktif askeri personel cinsiyet disforisi teşhisi aldı ve tedavi gördü.

Trans asker
ABD ordusundaki trans askerlerin sayısı 2020'den bu yana iki katına çıktı.

Bu sayıya 1.240 Kara Kuvvetleri askeri, 1.046 Deniz Kuvvetleri askeri, 1.024 Hava Kuvvetleri havacısı ve 278 Deniz Piyadesi dahil. Bu kişiler askeri personelin yüzde 0,3'ünü oluşturuyor ve bu oran daha geniş anlamda ABD nüfusundaki transların yüzde 0,6'sından daha düşük.

2020 yılında, 726 ordu mensubu asker, 576 donanma mensubu denizci, 449 hava kuvvetleri mensubu havacı ve 141 deniz piyadesi olmak üzere 1.892 askeri personel cinsiyet disforisi teşhisi aldı ve tedavi edildi. Bu sayı, o dönemde aktif görevde olan 1.333.822 askeri personelin yüzde 0,1'ine tekabül ediyor.

2020'den bu yana ordu mensuplarına bir dizi farklı cinsiyet değiştirme prosedürü uygulandı, ancak en popüler olanı insanların daha kadınsı veya erkeksi görünmesini sağlamak için tasarlanan ve alın, kaşın ve çenenin yeniden şekillendirilmesini ve Adem elmasının alınması veya oluşturulmasını içeren yüz rekonstrüksiyonu ameliyatıydı.

Bir sonraki en popüler ameliyat mastektomiydi (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) ve 2021'den bu yana 192 kez gerçekleştirildi.

Daha nadir ameliyatlar arasında vajinanın tamamının veya bir kısmının alındığı operasyon olan vajinektomi, klitoris oluşturma prosedürü olan klitoroplasti ve skrotum oluşturma için labiaların yeniden düzenlenmesini içeren skrotoplasti yer alıyor.

2017 yılında dönemin Başkanı Donald Trump, bir dizi tweet aracılığıyla transların orduda görev yapmasını yasaklayacağını duyurmuştu. Ancak Biden, Ocak 2021'de görevdeki beşinci gününde bu politikayı tersine çevirdi.