ABD'nin bir eyaleti daha yeni yıla çocukların cinsiyet değiştirmesini yasaklayan yeni bir yasa ile başladı

ABD'nin Louisiana eyaleti, 2024'te komşu eyaletlere katılarak 'trans çocuklar' için cinsiyet değiştirme hizmetlerini yasaklayan yeni bir yasaya imza attı.
ABD'nin bir eyaleti daha yeni yıla çocukların cinsiyet değiştirmesini yasaklayan yeni bir yasa ile başladı

 

Erişim tarihi: 03.01.2024

Kaynak: shreveporttimes.com

 

Amerika Birleşik Devletleri'nin Louisiana eyaleti, 2024'e diğer komşu eyaletlere katılarak sözde "transseksüel çocuklar" için cinsiyet değiştirme hizmetlerini yasaklayan yeni bir yasayla başladı.

Yasama Meclisi, geçen yaz Cumhuriyetçi Temsilci Gabe Firment'in 648 sayılı Meclis Tasarısını kabul etti ve ardından Demokrat Hükümet John Bel Edwards'ın iki partili bir oylamayla ilgili vetosunu geçersiz kıldı, ancak yasa 1 Ocak 2024'e kadar yürürlüğe girmedi.

Firment bu hafta USA Today Network'e verdiği bir röportajda "Şüphesiz ki doğru olan buydu," dedi. "Zaman geçtikçe bunun çocuklar için ne kadar tehlikeli olduğuna dair daha fazla delil ortaya çıkıyor."

Bu tartışma ülkenin dört bir yanındaki eyalet başkentlerinde sürüyor. Geçtiğimiz hafta Cumhuriyetçi Ohio Valisi Mike DeWine da benzer bir tasarıyı veto etti. Ohio yasa koyucuları DeWine'ın vetosunu geçersiz kılmaya çalışacaklarını söylediler.

Reşit olmayanlar için cinsiyet değiştirme prosedürleri, ergenlik engelleyicilerden başlayarak karşı cinsiyet hormonlarına ve cinsiyet değiştirme ameliyatlarına (veya diğer adıyla transseksüel ameliyatlarına) kadar uzanabiliyor.

Cinsiyet değiştirme
 Gabe Firment, zaman geçtikçe cinsiyet değiştirme prosedürlerinin çocuklar için ne kadar tehlikeli olduğuna dair daha fazla delil ortaya çıktığını söyledi.

Firment, bu tür sağlık hizmetlerinin deneysel ve tehlikeli olduğu konusunda ısrar ediyor ve bu görüş, tasarısının görüşüldüğü oturumlarda bazı doktorlar tarafından da destekleniyor. Ancak Amerikan Tabipler Birliği (AMA - American Medical Association) aynı fikirde değil.

AMA yönetim kurulu üyesi Dr. Michael Suk, cinsiyet değiştirme prosedürlerinin tehlikelerine işaret eden artan sayıda çalışmalara rağmen, 2021'de yaptığı açıklamada "AMA, hükümetin tıp uygulamalarına tehlikeli bir şekilde müdahale etmesine ve sağlık hizmetlerinde karar verme sürecinin kriminalize edilmesine karşıdır" dedi. "Cinsiyet değiştirme prosedürleri, transseksüel ve cinsiyet ‘çeşitliliği’ olan kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlığını iyileştiren, tıbbi olarak gerekli, kanıta dayalı bir hizmettir."

Firment, Louisiana'nın yeni yasasının, eyalette bu hizmeti arayan insanlar için bir "varış noktası" haline gelmesini önlemek adına özellikle çok önemli olduğunu söyledi. Firment, "Bu gerçekten endişe verici çünkü güney eyaletleri arasında adeta bir ada gibi kalacaktık," dedi. "Tasarıyı yürütürken yaptığım araştırmalar arttıkça, bu çocukları korumak için bir şeyler yapmamız gerektiğini daha iyi anladım."