ABD Göçmenlik Hizmetleri artık vatandaşlığa kabul başvurusu için iki cinsiyet dışında 'X cinsiyetine' izin veriyor

1 Nisan'dan itibaren, Amerika Birleşlik Devletleri'nde göçmenler artık vatandaşlık başvurularında üçüncü bir cinsiyet seçeneği olarak 'X cinsiyetini' seçebilecek.
ABD Göçmenlik Hizmetleri artık vatandaşlığa kabul başvurusu için iki cinsiyet dışında 'X cinsiyetine' izin veriyor


Kaynak: mustreadalaska.com
Erişim tarihi: 05.04.2024
Yayınlanma tarihi: 04.04.2024 

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, tüm tepkilere rağmen toplumsal cinsiyet ideolojisine boyun eğmeye devam ediyor.

1 Nisan'dan itibaren, Amerika'da göçmenler artık vatandaşlık başvurularında üçüncü bir cinsiyet seçeneği olarak "X" seçebilecekler. Hayır, bu bir 1 Nisan şakası değil. Bu, resmi olarak üçüncü bir cinsiyetin varlığını kabul eden bir hükümet politikası.

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri, Vatandaşlığa Kabul Başvurusu olan Form N-400'deki yeni bir seçenek hakkında bir açıklama yayınladı. Buna göre transseksüel, nonbinary, interseks, queer veya sonu gelmeyen diğer "cinsiyet kimliklerinden" birine ait olduğunu iddia eden başvuru sahipleri artık cinsiyetlerini "X" olarak belirtebilecek ve bunun için herhangi bir kanıt gerekmeyecek.

Açıklamada, "USCIS formları ve ilgili belgeler tarihsel olarak sadece 'Erkek (M)' ve 'Kadın (F)' olmak üzere iki cinsiyet seçeneği sunuyordu. Bu, kendilerini bu kategorilere uyduramayan başvuru sahipleri için önemli bir engel teşkil ediyordu. İki cinsiyet seçeneğiyle sınırlanmak, diğer cinsiyet kimliklerine sahip olanların varlığı durumunda USCIS için idari zorluklar doğuruyordu." denildi.

"Artık cinsiyetinizi X olarak seçmek veya Form N-400 için cinsiyet seçiminizi değiştirmek için ek belge sağlamanıza gerek yok. Seçtiğiniz cinsiyetin diğer göçmenlik belgelerinizde veya kimlik belgelerinizde listelenen cinsiyetle örtüşmesi gerekmiyor." açıklaması yapıldı.