ABD’de önde gelen bir profesör, trans ideolojisinin 'entelektüel açıdan tutarsız' olduğunu söylüyor

Amerikalı yazar Robert Jensen, trans tartışmalarıyla ilgili eleştirel görüşleri nedeniyle ABD'de 'linç kültürüne' maruz kaldığını söyledi.
ABD’de önde gelen bir profesör, trans ideolojisinin 'entelektüel açıdan tutarsız' olduğunu söylüyor


Kaynak: gbnews.com
Erişim tarihi: 21.05.2024
Yayınlanma tarihi: 21.05.2024

ABD'li yazar Robert Jensen, trans tartışmalarıyla ilgili görüşleri nedeniyle ABD'de "linç kültürüne" maruz kaldığını söyledi. Açık sözlü eleştirmen, transgender ideolojisinin "anti-feminist ve entelektüel açıdan tutarsız" olduğunu savunarak tartışmaya ilişkin görüşlerini bir kez daha açıkladı. 

2014 Temmuz ayında MonkeyWrench Books kolektifi, iki feminist kitabı inceleyen ve trans anlatısını eleştiren makalesi nedeniyle Jensen ile tüm bağlarını koparmıştı.

Jacob Rees-Mogg'a konuşan Jensen, şunları söyledi: "Trans hareketinin ideolojisine yönelik ilk radikal feminist eleştiri 1970'lerin sonunda, şiddet ve fuhuş üzerine çalışmalar yapan olağanüstü bir feminist filozof tarafından geldi. Bence feministler bu tartışmada öncülük ettiler. Bu durumda, örneğin bir erkeğin kadın olduğunu iddia etmesinin ve dolayısıyla kadınlara ait alanlara erişim hakkı talep etmesinin ne anlama geldiği konusundaki tartışmalar nedeniyle Birleşik Krallık'ın ABD'den çok daha ileride olduğunu düşünüyorum. Bu tartışma Birleşik Krallık'ta ABD'dekinden çok daha ilginç. Ne yazık ki, sol-liberal yoldaşlarımın hepsi trans fikrini hemen hemen benimsedi ve bence bu [ideoloji] kızların ve kadınların zararına. Bunun temel entelektüel yaşama zarar verdiğini düşünüyorum. Trans hareketinin iddialarıyla ilgili pek çok sorun olduğunu düşünüyorum."

Trans ideolojisi
Amerikalı yazar Robert Jensen, trans tartışmalarıyla ilgili eleştirel görüşleri nedeniyle ABD'de "linç kültürüne" maruz kaldığını söyledi.

Profesör ayrıca, "linç kültürünün" kendisi üzerindeki etkisinden de bahsetti. Görüşlerini yayınladıktan sonra "konuşma etkinliklerine davet edilmediğini" ve "organizasyonların dışına itildiğini" belirtti. GBNA'ya şunları söyledi: "Birçok kez linç kültürüne maruz kaldım. Alanların dışına itildim." Kendisi şöyle açıkladı: "Trans meselesi hakkında on yıl önce yazmaya başladım ve trans argümanının entelektüel açıdan tutarsız olduğuna dikkat çektim. Sadece anlamadığımdan değil, anlamlandırmak da imkansız. Bu aynı zamanda benim ekolojik dünya görüşü olarak adlandırdığım, insan bedenini anlamanın bir yolu ile de tutarsız. Yaşadığım sıkıntılar yüzünden pek çok arkadaşımı kaybettim, organizasyonların dışına itildim, konuşma davetlerim geri çekildi. Sızlanmıyorum, insanlardan benim için üzülmelerini istemiyorum. Ben iyiyim. Benim endişem bunun diğer insanları nasıl etkilediği. İnsanlar bana karşı yapılan bu eylemleri görüyor ve kendilerini sansürlüyor."