ABD’de okul yönetimleri cinsiyet politikası değişiklikleri konusunda endişeli velilere meydan okuyor

Amerika'da okul yönetim kurulu başkanı Christine Fredericks, okul sisteminin cinsiyet ve toplumsal cinsiyet politikaları konusunda yönetim kuruluna meydan okuyan velilere 'hadlerini bildirmelerini' söyledi.
ABD’de okul yönetimleri cinsiyet politikası değişiklikleri konusunda endişeli velilere meydan okuyor


Kaynak: dailysignal.com
Erişim tarihi: 02.04.2024
Yayınlanma tarih: 26.03.2024

ABD’nin Arizona eyaletinde bir okul yönetim kurulu, cinsel eğitim ve transgenderizm odaklı önerilen müfredat veya politikalardan endişe duyan velilere karşı hırçın bir yaklaşım benimsedi.

Flagstaff Birleşik Okul Bölgesi'nin 26 Şubat tarihli toplantısında açıklanan bu değişiklik önerileri, resmi bölge politikalarındaki "erkek/kız" ifadelerinin "insanlar" olarak "güncellenmesini", öğrencilerin karşı cins için tasarlanmış cinsel eğitim derslerine katılmalarına izin verilmesini ve müfredatın “cinsiyet akışkanlığı” ideolojisini daha "kapsayıcı" olacak şekilde güncellenmesini içeriyor.

Çocuklarının güvenliğini tehdit edebileceğine inandıkları değişikliklerden çekinen ebeveynler, itirazlarını dile getirmek üzere 13 Mart'ta Flagstaff okul yönetim kurulunun bir sonraki toplantısına katıldı. (Kurul resmi olarak Flagstaff Birleşik Okul Bölgesi Yönetim Kurulu olarak adlandırılmaktadır).

Yönetim Kurulu Başkanı Christine Fredericks velilere "kapsayıcı oldukları için asla özür dilemeyeceğini" söyledi.

Veli David Skousen bir sonraki yönetim kurulu toplantısına daha fazla velinin davet edilmesini önerdiğinde, Fredericks yanıt verdi: "Hodri meydan."

Daily Signal haber sitesi Fredericks'ten yorum istedi ancak Fredericks ek bilgi vermeyi ya da velilerle bu şekilde konuşmasının gerekçesini açıklamayı reddetti.

Daily Signal ayrıca Flagstaff bölgesindeki DeMiguel İlköğretim Okulu'nda 12 Şubat'ta "her yaştan trans ya da cinsiyet uyumsuz" öğrenciler için bir "İsim Değiştirme Kliniği" düzenlendiğini duyuran el ilanlarının kopyalarını da aldı.

Flagstaff okul bölgesi yetkilileri ilanın gerçekliğini teyit etmese de, çevrim içi arama motorları hem Flagstaff Lisesi hem de DeMiguel İlköğretim Okulu'nun ilanı yayınladığını gösteriyor.

Yöneticiler ilanı kaldırmış gibi görünse de, Flagstaff bölgesinin barındırma hizmeti Peachjar, The Daily Signal'e gönderilen ilanın ekran görüntüsüyle eşleşen bir görüntüyü sakladı.

Trans öğrenci
DeMiguel İlköğretim Okulu'nun "her yaştan trans ya da cinsiyet uyumsuz" öğrenciler için bir "İsim Değiştirme Kliniği" düzenlendiğini duyuran el ilanı.

Flagstaff okul bölgesi, ebeveynleri bilgilendirmeden reşit olmayan çocuklara cinsel veya transseksüel hizmetlerin reklamını yapan ilk bölge değil.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ülke çapında devlet okullarındaki merkezlerin öğrencilere hormonal ilaçlar sunduğunu ortaya çıkardı.

Daily Signal, öğrencilerin “cinsiyet değişikliğini" ailelerinden gizli tutan transseksüel politikaları olan okul bölgeleri hakkında haber yaptı.

Veliler 1 Mart'ta Flagstaff Okul Müfettişi Michael Penca'ya bölgenin cinsiyet ve toplumsal cinsiyet politikasına ilişkin endişelerini e-posta ile ilettiklerinde, Penca Mart ayında planlanan iki toplantıda halkın görüşlerini bildirmesi için ayrılan süre içinde okul yönetim kuruluyla konuşmalarını önerdi.

2 Mart'ta veli Austin Miler'e gönderdiği e-postada Penca, velilere "Yönetim Kurulu'na ve bölgeye görüşlerinizi sunmak için bu süreçleri kullanmalarını" tavsiye etti.

Penca'nın önerisinin aksine, Fredericks ve okul yönetim kurulunun diğer üyeleri, kaç velinin çocuklarının güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirdiğine bakmaksızın kararlarını çoktan vermiş gibi görünüyor. Fredericks "kapsayıcı" olduğunu iddia ediyor, ancak birçok veli onun eylemlerinin tam tersini ifade ettiğine inanıyor.

Flagstaff bölgesinde ilkokul ve lise öğrencisi babası Kevin Remley, The Daily Signal'e yaptığı açıklamada, "Çocukların birincil bakıcıları ve eğitmenleri olan ebeveynlerin tam katılımı ve girdisi olmadan bu değişiklikleri yaparak, bu önerileri ve kararları verenler ebeveynleri dışlıyor" dedi.

Fredericks ile 13 Mart'taki yönetim kurulu toplantısında karşı karşıya gelen Skousen, The Daily Signal'e yaptığı açıklamada, yönetim kurulu başkanının velilere yönelik tutumunun kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Skousen, velilerin okul bölgesinin cinsiyet ve toplumsal cinsiyet politikasını değiştirme konusundaki tereddütlerinin siyasi ya da aşırı olmadığını söyledi:

“Çocuklarımızın masum kalmasını ve matematik, okuma, yazma, heceleme, bilim, coğrafya gibi konuları öğrenmelerini istiyoruz. Siyasi bir gündemi zorlamak ve inançlarını ilerletmek için piyon olarak kullanılmalarını değil.”

Flagstaff bölgesindeki bir başka öğrenci velisi olan Liz Carlin, The Daily Signal'e verdiği demeçte, ailesinin Ağustos ayında Kaliforniya'dan ayrılma nedeninin kısmen çocuklarını sınıfta eğitimin yerini alan siyasi aktivizmden korumak olduğunu söyledi.

Carlin, "Küçük çocuklara kafa karışıklığı tohumları ekmeyecek şekilde kabullenmeyi ve nezaketi öğretmemiz gerektiğine inanıyorum" dedi. "Böyle devam ederse çocuklarımı evde eğitmek zorunda kalacağım."