ABD çocuklardan sonra yetişkinler için de cinsiyet değiştirme prosedürlerini sınırlandırıyor

ABD'de çeşitli eyaletlerin reşit olmayanlara yönelik cinsiyet değiştirme hizmetlerine getirdiği kısıtlamaların yanı sıra bazı eyaletler yetişkinlere yönelik uygulamalara da sınırlama getiriyor.
ABD çocuklardan sonra yetişkinler için de cinsiyet değiştirme prosedürlerini sınırlandırıyor


Erişim tarihi: 12.01.2024
Kaynak: axios.com

Son yıllarda reşit olmayanların cinsiyet değiştirme sürecine sınırlamalar getiren birçok eyalet, çocukları korumaya odaklandıklarını söyledi. Bunların yanı sıra, üç eyalet yetişkinler için cinsiyet değiştirme sürecini geniş ölçüde sınırlandırdı veya sınırlandırmaya çalışıyor. Eyalet kanun koyucularının bu yıl yetişkinlere yönelik daha fazla kısıtlama getirmesi bekleniyor.

Ohio Valisi Mike DeWine, ülkedeki yetişkinlerin cinsiyet değiştirme sürecine yönelik en katı sınırlamaları getireceğini söylediği yeni yönetmelik taslaklarını açıkladı. Kurallar, reşit olmayanların ve yetişkinlerin cinsiyet değiştirme hizmeti almadan önce bir endokrinolog, psikiyatrist ve biyoetikçiden onay almalarını gerektirecek. Taslak yönetmeliklere göre, hizmet sağlayıcılar her cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) teşhisini, tedaviye başladıkları anı ve tedavinin kesilmesine ilişkin ayrıntıları devlete bildirmek zorunda olacak.

DeWine, reşit olmayanlar için cinsiyet değiştirmekle ilgili ameliyatları yasaklayan bir idari emir yayınladı. Ve düzenlediği basın toplantısında "Çocukları ve yetişkinleri korumak için yapmamız gereken şeyler var" dedi. 

Ohio Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, Ohio'daki kısıtlamaların eyalette translara yönelik "fiili bir yasak" anlamına geleceğini söyledi.

Ohio'da üniversiteye devam eden transseksüel hakları aktivisti Cam Ogden, düzenlemelerin yetişkinlerin cinsiyet değiştirme hizmetine erişimini çok zorlaştıracağını söyledi. Ogden, bu düzenlemelerin eyaletteki birçok küçük kliniği kapanmaya zorlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Daha önce en az dört eyalet, 26 yaşındaki kişilerin hormon terapilerini veya cinsiyet değiştirme ameliyatlarını yasaklayan yasa tasarıları sunmuşlardı.

Cinsiyet değiştirme
Ohio Valisi Mike DeWine, çocukları ve yetişkinleri korumak amacıyla cinsiyet değiştirme prosedürlerini sınırlayacağını söyledi.

Florida, cinsiyet değiştirmek isteyen yetişkinlerin bilgilendirilmiş rıza formu imzalamasını, hormon tedavisine devam etmek için psikolojik değerlendirmelerden geçmesini ve ilgili tüm bakımı bir doktordan şahsen almasını zorunlu kılmaya başladı. Tele-sağlık seçeneklerine veya reçete yazma yetkisine sahip diğer bakım sağlayıcılara erişim sınırlandırıldı.

Florida'nın mahkemede itiraz edildiği sırada yürürlükte olan politikası, en güçlü bağlantılara sahip transseksüel aktivistlerin bile cinsiyet değiştirme sürecini kesintiye uğrattı.

Missouri başsavcısı da, eyalette en az üç yıl boyunca "yoğun" cinsiyet disforisi teşhisini doğrulamadan herhangi birine cinsiyet değiştirme hizmeti sağlamayı yasadışı hale getirecek bir kural yayınladı.

Eyalet, Medicaid'in (ABD'deki düşük gelirli bireyler ve aileler için sağlık hizmetlerini finanse eden bir devlet destekli sağlık programı) yetişkinler için cinsiyet değiştirme hizmetini karşılamasını da yasakladı ve en az sekiz başka eyalette de benzer bir kısıtlama getirildi. Missouri ayrıca hapishanedeki kişilerin cinsiyet ameliyatlarını da yasaklıyor.

Eyalet milletvekilleri 2024 yasama oturumları başlarken cinsiyet değişimine ilişkin 150'den fazla yasa tasarısı sundu.

Transseksüalizm karşıtı politikalar benimseyen bir savunuculuk grubu olan Alliance Defending Freedom (ADF), reşit olmayanların cinsiyet değiştirmesini engelleyecek önlemlere öncelik verdiğini söyledi.

Bir başka grup olan Amerikan İlkeleri Projesi de gençlerle ilgili politikalara odaklandığını söyledi.

İletişim direktörü Paul Dupont, "Bu ilaçların ve ameliyatların yetişkinler için bile son derece zararlı olduğu açıktır ve bu nedenle onları korumaya yönelik her türlü çabayı ve zarar görmeleri durumunda dava açmalarını kolaylaştıran politikaları destekliyoruz" dedi.